معرفی و بررسی بازی های فكری ( Board Games ) ایرانی و خارجی
Board Games For Everyone

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معرفی و بررسی بازی راك RÖK


بازی راك RÖK

 


 

سال انتشار: 2009

طراح و خالق بازی: Thierry Chapeau

شركت منتشر كننده: Gigamic

 

تعداد بازیكنان: 2 الی 5 نفر 

بهترین تعداد نفر برای بازی: 4 الی 5 نفره

 

درجه سنی: 8 سال به بالا

مقدار نوشته های انگلیسی در كارت ها و ادوات بازی: بدون نوشته خاصی

 

Expansion یا توسعه: ندارد

 

زمان بازی: حدود 20 دقیقه

 

میانگین امتیاز بازی در سایت BoardGameGeek :  5.5 از 10

 

رتبه در سایت BoardGameGeek :  رتبه كل: 10366

 

وضیعت در ایران:

موجود و وارد شده به صورت اورجینال

توسط شركت سرزمین ذهن زیبا

 

قیمت:

حدود 60 هزار تومان

 

محتویات بازی :

 

- 48 سنگ نوشته 8 جفت در 3 رنگ

- 1 سنگ سرنوشت

- 1 عدد كیسه پارچه ای

 


مقدمه:

 

در طول قرن های گذشته نیروهای مرموز سنگ نوشته ها باعث ترس و وحشت مردان سرزمین های افسانه ای شده است!

با RÖK شما می آموزید كه چگونه این قدرت های ویژه را مهار و بر علیه رقیبانتون استفاده كنید!

رمز و راز در پرتاب سنگ نوشته هاست!

قبل از آزاد كردن سنگ نوشته ها تمركز كنید، تا تجربه ی لذت كنترل كردن این سنگ های فوق العاده و افسانه ای رو بدست بیارید!

سپس با چشمانی همچون عقاب به دنبال درخشش زیبای سنگ نوشته ها باشید و مطمئن باشید شما توانایی و لیاقت عنوان "ارباب سنگ نوشته ها" را دارا هستید!


بقیه در ادامه مطلب...معرفی و بررسی بازی RÖK:

 

( در این پست یك بازی دیگر از محصولات شركت ژیگامیك كه در ایران هم موجود هست رو معرفی و بررسی میكنم. بازی راك كه یك بازی ساده و مهارتی هست و قیمت مناسبی هم داره، بدلیل ساده بودن بازی، توضیحات مختصری هم نوشتم.)

 

 

معرفی طراح، ناشر و تاریخچه بازی:

 

طراح بازی آقای Thierry Chapeau فرانسوی هست و میشه گفت به غیر از بازی RÖK كه در سال 2009 طراحی كرده بازیهای زیاد دیگه ای طراحی نكرده و معروفترین بازی ایشون بازی استراتژی انتزاعی Quixo هست.

ایشون معمولا با شركت Gigamic و Zoch همكاری میكنه و آخرین بازی ای كه طراحی كرده با نام kuhno هست كه یك بازی كارتی هست و همین امسال منتشر شده.

 

 

تِم و روند داستانی و هدف بازی:

 

در بازی RÖK ما شاهد داستان و تم خاصی نیستیم!

این بازی یك بازی مهارتی هست و بس!

در بازی راك بازیكنان با تعدادی سنگ هایی با اشكال و رنگ های مختلف روبرو هستند كه باید با توجه به سرعت العمل در قدرت بینایی و چابكی در برداشتن سنگ هایی با اشكال و رنگ یكسان امتیاز كسب كنند.

در واقع هدف در این بازی جمع كردن سنگ های جفت بیشتر به نسبت سایر بازیكنان هست تا بدینوسیله صاحب گنجینه ای بزرگتر و امتیاز بیشتر شده و در پایان برنده بازی با بیشترین گنجینه مشخص خواهد شد.

 

 

مكانیزم، دسته بندی، قوانین و گیم پلی بازی:

 

این بازی در دسته بازیهای Dexterity یا مهارتی و زبردستی قرار میگیره.

در این دست بازیها بازیكنان با توجه به مهارت های لازم برای اون بازی از عكس العمل های فیزیكی بهره میبرند تا به موفقیت برسند.

در بازی راك RÖK این مهارت ها شامل مهارت در قوه بینایی و تشخیص سریع و صحیح اجسام و اشكال و همچنین سرعت عمل و چالاكی در استفاده از دستان برای برداشتن هر چه سریعتر سنگ های صحیح است.

هماهنگی بین قوه بینایی و تشخیص و استفاده از دستان در زمان كوتاه، از ویژگی های بازی راك هست.

مكانیزم اصلی بازی Set Collection یا مجموعه سازی هست. در واقع شما باید سنگهای یك شكل و یكسان رو جمع آوری كنید و شروع به ساختن مجموعه ای بیشتر و كامل تر به نسبت سایر بازیكنان كنید.


قوانین بازی فوق العاده ساده است و تنها میشه به یك یا دو جمله خلاصه اش كرد!

گیم پلی بازی روان و ساده و با سرعت همراه هست.

در بازی RÖK تعداد 48 سنگ نوشته وجود داره كه در 3 رنگ مختلف و با اشكال متفاوت قرار گرفته.

در واقع از هر قطعه سنگ در بازی 1 عدد دیگر مشابه خودش، چه از نظر رنگ و چه شكل و طرح روی اون وجود داره و سنگ ها بصورت جفت در این بازی هستند.

تمام سنگ ها در كیسه ریخته میشوند و هر بازیكن تعدادی سنگ از درون كیسه بصورتیكه نه خودش و نه بازیكن دیگری اونها رو ببینه خارج میكنه و در دستان خودش نگه میداره، بعد از اینكه تمام بازیكنان سنگ های خودشون رو برداشتند، به طور همزمان اونها رو در وسط میز رها میكنند.

روند اصلی و هیجانی بازی در واقع از این قسمت شروع میشه.

بازیكنان باید از میان سنگ های پخش شده در روی میز یا زمین، اونهایی كه كاملا از نظر رنگ، شكل و طرح روی اون جفت هستند رو با 1 دست و زودتر از بقیه برداره.

برای انجام اینكار مهارت بالایی در ارتباط بین قوه بینایی و قسمت تحلیلی و سنجشی مغز نیاز هست و همچنین فرمان مغز به دست بازیكنان، تا سریعا عكس العمل نشون بده تا سنگ ها برداشته بشند.

بعد از اینكه سنگ ها برداشته شدند، صحت اونها توسط بقیه بررسی میشه و اگر سنگ های جفت صحیحی برداشته باشید اجازه دارید اونها رو در مجموعه خودتون و بصورتیكه قابل دیدن برای همه باشه قرار بدهید.

سنگ هایی كه به پشت افتادند و طرح اونها قابل رویت نیست و همچنین سنگ های تكی، به درون كیسه برمیگردند و بازی در دور بعدی به همین شكل ادامه پیدا میكنه.

همینطور كه در توضیحات گیم پلی مشخص شد، بازی RÖK قوانین خیلی راحت و روند ساده و روانی داره.


نكته دیگری كه باید بهش اشاره كنم سنگ های تعادل هر بازیكن هست كه در واقع بصورت شانسی و تصادفی برای شما تعیین میشند و در جلوی شما قرار میگیرند.

اتفاقی كه با سنگ های تعادل در بازی میافته این هست كه حالا شما و همچنین سایر بازیكنان علاوه بر انتخاب از سنگ های یكسان در وسط میز بازی، امكان انتخاب جفت یكسان سنگ نوشته های تعادل خودتون و یا سایر بازیكنان رو هم دارید و این باعث میشه بازی مهیج تر و هیجانی تر دنبال بشه.

 


تعداد بازیكنان، قِشر و سنین مناسب بازی و مدت زمان بازی:

 

بازی RÖK مناسب برای 2 الی 5 بازیكن هست كه البته من خودم با تعداد 6 نفر هم بازی كردم و مشكلی نبوده، ولی خب بهترین حالت بازی 4 و 5 نفره هست و نكته خیلی مهم در این بازی رعایت حال بازیكنان خردسال و كوچكتر هست. چون بدلیل سرعت عمل برداشتن سنگ ها امكان آسیب رساندن به دست بازیكنان كوچكتر وجود داره و باید در این مورد با بازیكنان كودك مدارا كرد.

به دلیل وجود قوانین ساده و اینكه اصولا بازیهای مهارتی و زبردستی بر پایه قوانین سخت طراحی نمیشند و به عنوان بازیهایی برای كنترل و افزایش مهارت های فیزیكی افراد و ایجاد تعادل در قدرت های مختلف فیزیكی و فكری و ذهنی،  و همچنین داشتن جنبه های فان بالا، مناسب برای اكثر سنین از كودكان و خردسالان تا افراد مسن و پا به سن گذاشته هستند.

ولی خب به هر حال رعایت مسایل ایمنی در بازیهای مختلف به نسبت نوع اونها و همچنین سن افراد بازیكننده خیلی مهم هست.

زمان بازی كوتاه و معمولا هر دست بازی كامل، به بیشتر از 20 دقیقه ختم نمیشه.

 


اكسپنشن های بازی RÖK:

 

برای بازی راك توسعه یا اكسپنشنی وجود نداره و نسخه بازی هم همون نسخه اولیه هست و نسخه دیگر یا متفاوتی از بازی ساخته نشده.

 كیفیت قطعات و طراحی تصویری بازی:

 

بازی RÖK فقط شامل تعدادی سنگ شده و بس!

این سنگ ها كه جنس و نام اونها " كورین Corian " هست در واقع سنگ های مصنوعی هستند كه بیشتر در ساخت قسمت های تزیینی در آشپزخانه ها و نماهای ساختمان استفاده میشوند.

این سنگ ها قابلیت شستشو و مقاوت خیلی بالایی دارند.از مزیت دیگر این سنگ ها تنوع رنگ بالا و امكان ساخت اشكال مختلف از اونها هست.

در این بازی هم شاهد 3 رنگ مختلف از این سنگ ها هستیم كه در اشكال مختلف و زیبا طراحی شده اند و روی هر كدام از اونها اشكالی متفاوت حك شده كه نشانگر اشكال دوران تمدن سنگی و میخی هست!

حس لمس و برداشتن سنگ ها بدلیل جنس خاص و شكل های عجیب اونها، جالب و لذت بخش هست.

جعبه بازی هم مثل چندین بازی دیگر این شركت بصورت مكعب مربع هست و امكان جابجایی راحت بازی رو چه با جعبه اون و چه بدون جعبه و با كیسه پارچه ای قرار داده شده در جعبه بازی خواهید داشت.

 


سخن پایانی:

 

بازی های Dexterity  یا همون مهارتی و زبردستی ها از جمله بازیهای محبوب در دنیا بحساب میان كه در واقع شما در هر مجلس و جمعی امكان رونمایی از اونها و سپری كردن اوقات شاد و مفرحی رو در كنار بقیه خواهید داشت.

نیاز به توضیحات پیچیده ندارند، نفرات زیادی امكان بازی خواهند داشت، سریعا میشه باهاش ارتباط برقرار كرد و معمولا حس رقابت و اصطلاحا كل كل در اونها خیلی زیاده و همین موارد باعث میشه همیشه لحظه های خوب و خندانی رو در این نوع بازیها داشته باشید.

در ضمن این دسته از بازیها از بهترین نوع بازیها برای بازی با كودكان و خردسالان هست كه باعث تقویت قدرت های مختلف اونها و هماهنگی و تعادل در استفاده از اعضای مختلف بدن هست. ( این قدرت ها در بازیهای مختلف، متفاوت و هر بازی دارای ویژگی های خاص خودش هست.)

این بازی در ایران توسط شركت سرزمین ذهن زیبا ارائه شده و قوانین بازی هم به فارسی ترجمه شده و در سایت شركت موجوده.

 


صفحه بازی در سایت: boardgamegeek

 

فعلا" تا بازی بعدی...

درباره وبلاگ

وبلاگی برای دورهمی بردگیمی
معرفی بازیها
بررسی بازیها
ساخت بازیها
دانلود فایل های ساخت
معرفی مكان های فروش
معرفی مكان های بازی
اخبار بردگیم و گزارش همایش ها
و خیلی موارد دیگه درباره بردگیم

پس این شما و این وبلاگ: بردگیم پرشین
مدیر وبلاگ : مرتضی آشوری

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدامیك از بازیهای زیر رو بیشتر میپسندید؟ (امكان انتخاب چند مورد)نویسندگان

دیکشنری

تبدیل تاریخ

تماس با ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic