معرفی و بررسی بازی های فكری ( Board Games ) ایرانی و خارجی
Board Games For Everyone

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معرفی و آشنایی با بازی راه آهن روسی Russian Railroads


معرفی و آشنایی با بازی "راه آهن روسی Russian Railroads "مقدمه:
در صبح یک روز نسبتا سرد، در حالی که یک کلاه بزرگ پشمین به سر دارید و بالا پوشی گرم به تن کرده اید، صدای خش خش قدم هایتان که روی سنگ ریزه های کنار ریل های قطار به گوش می رسد و بخار نفس هایتان همچون ابری به آسمان می رود تا به او سلام کند، یک روز کاری و پر تلاش دیگر را شروع می کنید. شما هر قدمی که به جلو می روید گاهی به چپ و گاهی به راست نگاه می کنید. از یک سو صدای تق تق برخورد پتک های آهنین به اجسام سرد و سنگی، و از یک سو صداهای گوش خراشی که از کارخانه ها به گوش می رسد و حاصل از برش آهن هست. با خود در این فکر هستید که آن سرزمین، امپراتوری آهن است. آنجا آهن امپراتور است. اما نه!. این آهن بود که به تسخیر شما در آمده بود. شما پادشاه بلامنازع این سرزمین بودید. در همین افکار بودید که صدایی بلند با فریاد و لحنی ملتمسانه گفت: "آهای مهندس، عجله کن، در کارخانه به تو احتیاج دارند."نویسنده مطلب:  آقای محمد جواد ربیع نژادبقیه در ادامه مطلب....نویسنده مطلب:  آقای محمد جواد ربیع نژاد


دسته بندی بازی:
بازی راه آهن روسی در دوسته بندی کلی Industry / Manufacturing و Trains قرار می گیرد.

Industry / Manufacturing:
بازی های با تم صنعت/ تولید، بازی هایی هستند که در آن بازیکنان به ساختن، مدیریت و- یا استفاده از ابزار و ماشین آلات برای تولید محصولات از مواد خام تشویق می شوند. بسیاری از بازی های با تم صنعت / تولید جزء محبوب ترین بازی های اقتصادی هستند.
Trains:
بازی هایی که در دسته بندی قطار قرار می گیریند، در واقع بازی هایی هستند که گیم پلی یا تصاویر مربوط به خطوط راه آهن و وسایل نقلیه ریلی دارند. این دسته از بازی ها اغلب طرفداران بسیاری دارند.

مکانیزم بازی:
بازی راه آهن روسی دارای یک مکانیزم غالب است!
Worker Placement:
بازی های با مکانیزم تقسیم کار عموما به این صورت است که:
یک مجموعه کار در صفحه بازی در دسترس بازیکنان وجود دارد. هر بازیکن نیز یک صفحه شخصی دارد که از نتایج کارهای انجام شده در آن استفاده می کند. اولین فاز این دسته از بازی ها به این صورت است که بازیکنان در یک زمان مشخص و به نوبت باید با تعداد محدودی از کارگران (یا مهره هایی که با هر عنوان از آن ها یاد می شود) سفارشات خود را تدوین کنند. در فاز بعدی نوبت به بهره وری از سفارشات است. یعنی بازیکنان به نوبت از نتیجه کار کارگران خود استفاده می کنند و کارگرانی که کار خود را انجام داده اند از صفحه خارج می کنید. 
تذکر: در برخی از بازی های با مکانیزم های تقسیم کار، این دو مرحله به این صورت اجرا می شود که بازیکنان وقتی به نوبت کارگران خود را برای انجام اقدامات وارد صفحه می کنند، همان لحظه از نتیجه کار بهره برداری می کنند. اما این بار کارگران خود را در محل کار باقی خواهند گذاشت.

یکی از نکات مهمی که در این مکانیزم قابل توجه است این است که، هر محل انجام کار در صفحه بازی، در هر دور فقط یک بار قابل استفاده است و هیچ بازیکنی (حتی خود آن بازیکن) اجازه استفاده مجدد از یک محل استفاده شده را ندارد. اصطلاحا آن محل اکنون مسدود شده است و باید به سراغ محل های کار دیگر رفت. این نکته اگرچه بسیار ساده است اما باعث تزریق جنبه های برنامه ریزی و استراتژی به بازی می شود. حال اینجاست که یک بازی خوب شما را مجبور به این می کند تا یک مرحله جلوتر از این دور از بازی حرکت کنید!. 
معمولا در این دست بازی ها کارگران شما محدود هستند و در مقابل کارهایی که باید انجام بپذیرند بسیار متنوع و فراتر از تعداد آن هاست. این هم نکته دیگری است که باعث افزایش جنبه های برنامه ریزی و استراتژی بازی می شود و این در حالی است که گاها برای استفاده از یک محل انجام کار، شما مجبور به استفاده از دو یا چند کارگر خواهید بود.

تم و روند داستانی بازی:
در بازی راه آهن روسی، بازیکنان برای ساخت بزرگترین و پیشرفته ترین شبکه راه آهن در یک مسابقه هیجان انگیز با هم به رقابت می پردازند. بدین منظور شما در نقش یک سرپرست تیم مهندسان و کارگران با استفاده از تیمتان و کارهای مختلفی که به آن ها محول می کنید در این رقابت نفس گیر شرکت می کنید.

شما در این بازی خواهید دید که حتی توسعه جزئی از یک خط آهن چقدر می تواند برای شما موثر واقع شود. همچنین وقتی که شما خطوط راه آهن خود را پیشرفته تر کنید و بهره وری ماشین آلات آن را بالا ببرید دیگر به اسطوره بی رقیب این صنعت تبدیل خواهید شد. وقتی از لوکوموتیو های جدید استفاده می کنید و مسافت های بیشتری و دورتری را با آن در خاک کشورتان طی می کنید و در کنار آن به توسعه صنعت و فناوری می پردازید به این فکر می افتید که به درستی آهن در تسخیر شماست. نباید به همین نکته اکتفا کرد و باید بیشتر از پیش رو به سمت آینده ای روشن تر و بزرگ تر حرکت کرد. باید مهندسان بیشتری را استخدام کرد. باید کارگران بیشتری را به خدمت گرفت. در این رقابت نفس گیر، به هیچ وجه نباید شکست سهم شما و ثمره تلاش های شما باشد.
یکی از نقطه قوت های این بازی وجود راه های متعدد و متنوع برای رسیدن به پیروزی است. یک نفر صنعتش را گسترش می دهد. یک نفر راه آهن بهتری را احداث می کند و دیگری بهره وری بهتری از ماشین آلات دارد. اما باید دید در انتها، امپراتور سرزمین آهن چه کسی خواهد بود؟

مروری اجمال بر بازی راه آهن روسی:


در ابتدای بازی به هر بازیکن پنج کارگر، هفت توکن با نمادهای مختلف صنعتی و راهبردی، 1 سکه، سه ریل مشکی، یک کاشی لوکوموتیو با عدد و یک صفحه شخصی داده می شود. بازیکن باید هفت توکن، کارگران و سکه اش را در کنار صفحه اش قرار بدهد. همچنین سه ریل مشکی را در اولین خانه هر خط ریلی و لوکوموتیو اش را در محل مخصوص روی صفحه شخصی اش بگذارد. همچنین یک سری کارت وجود دارند که به صورت تصادفی بین بازکنان تقسیم می شوند و در واقع تعیین کننده نوبت بازیکنان می باشند. پس از تعیین نوبت بازیکنان مهره های مخصوص خود را در قسمت تعیین نوبت در صفحه اصلی قرار می دهند. بعد از این کار یک سری کارت دیگر به نفرات دوم به بعد داده می شوند که پشت هر کارت یک تولید رایگان در اختیار آن بازیکن قرار می دهد که در نوبت اول آن بازیکن قابل حصول است. از جمله نکات خیلی جالب این بازی بالانس بودن قدرت انتخاب در بین نفر اول و دیگر نفرات بازی است. به این معنی که اگرچه نفر اول این امکان را دارد که کاملا  با فراق بال و امنیت اولین و بهترین انتخاب را در صفحه اصلی داشته باشد، اما در مقابل این کارت های جایزه به نفرات دیگر کمک خواهد کرد که در ابتدای نوبت بازیکنان شرایط اولیه تقریبا مساوی باشد.

یک نکته حائز اهمیت در بازی، گرافیک و طراحی جذاب آن می باشد. طراحی بازی از جعبه بگیرید تا صفحات اصلی و شخصی، مهره های بازی، کارت ها، رنگ بندی، همه و همه به گونه ای است که شما را یک فضای کاملا صنعتی مواجه می کند. این نکته خیلی باعث برقراری بیشتر و به دل نشتن آن می شود. 
همانگونه که پیش تر گفته شد، در بازی راه آهن روسی هر بازیکن صاحب یک صفحه شخصی است. در آن صفحه یک محل برای توسعه کارخانه ها و صنعت و سه خط راه آهن که مقصد مسکو به سه شهر مختلف را نشان می دهد دیده می شود. افزون بر این یک راهنما در قسمت سمت راست و بالای صفحه شخصی درج شده که ارزش خط آهن های مختلف را نشان می دهد. اما صفحه شخصی بازی به همین جا ختم نمی شود. شما با استخدام مهندسین مختلف و اتصال آنها به قسمت سمت راست این صفحه می توانید آن را توسعه بدهید. همچنین سمت چپ این صفحه محل قرار گیری کاشی های لوکوموتیو است.

این صفحه چند نکته قابل توجه دارد:
1-هر خط راه آهن باید با یک ترتیب خاص ساخته شود. ابتدا شما باید با قطعات ریلی مشکی شروع به انجام کار کنید. اگرچه این خط آهن هیچ امتیازی برای شما ندارد اما باعث دستیابی به قطعات ریلی پیشرفته تر خواهد شد. به این مفهوم که گویی شما ابتدا در صنعت ریلی تجربه کمی دارید و از خط آهن ابتدایی استفاده می کنید و هرچه در این صنعت پیش بروید، با افزایش تجربه و دانش شما به قطعات ریلی پیشرفته تری دست پیدا می کنید که بازدهی حمل و نقل ریلی را برای شما افزایش خواهد داد. بعد از خط ریلی مشکی به ترتیب خط آهن های خاکستری، قهوه ای، کرم (به گفته خود بازی رنگ طبیعی!) و سفید قابل دستیابی هستند.
2- هر خط آهن دارای طول مسیر و بهره وری های متفاوت است. همچنین ریل های هر کدام از این سه خط آهن تا یک درجه خاصی قابل ارتقا است. برای مثال خط ریلی بزرگ ترنس-سایبرین از طیف مشکی تا سفید و خط ریلی موسکو-کییِف(Kiev) تنها طیف از مشکی تا قهوه قابل ارتقا است. خود این مسئله یک نکته راهبردی در تعیین استراتژی شما در بازی است.
3-با توجه به بهروه وری های مختلف هر خط آهن شما باید تصمیم بگیرید که از چه استراتژی استفاده می کنید. به دنبال چه دستاوردهایی هستید؟ و چطور می خواهید از آن ها استفاده کنید؟. در هر کدام از این خطوط نشانه ها و علامت هایی را نشان می دهد که با عبور خط آهن شما و گاها علاوه بر آن عبور قطار شما از آن نقطه یک دستاورد جدید از این اقدام شما کلید می خورد. از جمله این دستاوردها امتیاز های جایزه، اماکن استفاده از یکی از هفت ژتون خارق العاده با زمینه های مختلف صنعتی، راهبردی و غیره که ابتدای بازی به هر بازیکن داده می شود، خطوط ریلی جدید و غیره است.
4-طول مسیر اول با دو مسیر دیگر متفاوت است. به همین منظور شما می تنوانید از دو لوکوموتیو در این خط آهن استفاده کنید. در ضمن باید توجه داشته باشید که برای کسب امتیاز، شما حتما باید علاوه بر پیش برد خطوط ریلی، لوکوموتیو خود را هم به آن نقطه برسانید. یعنی خط ریلی شما بدون قطار عملا هیچ ارزشی نخواهد داشت. پس شما علاوه بر ارتقا خطوط ریلی به ارتقا لوکوموتیو های خود هم احتیاج دارید.
5-علاوه بر این سه خط ریلی، یک محل هم برای نشان دادن سطح تکنولوژی و صنعت شما تعبیه شده که می توانید با احداث کارخانه به رشد آن کمک کنید. همانند آنچه که در مورد دستاورهای خطوط آهن تعریف کردیم، هر کدام از این کارخانه ها هم می توانند تولیدات مختلفی برای شما به ارمغان بیاورند.
صفحه اصلی (مشترک) بازی را در جایی قرار می گیرد که برای همه بازیکنان قابل دسترس باشد. در این صفحه شما نمایش بسیار متنوع و متعددی از کارهای قابل اجرا توسط کارگران خود خواهید بود. از پیش برد خط ریلی خود تا ارتقا ماشین آلات و صنایع و همچنین کسب درآمد و استخدام مهندسین مختلف. هر کدام از این محل های انجام کار برای فعال شدن، نیازمند از یک تا سه کارگر می باشند. 

بازی به نوبت انجام می پذیرد و هر بازیکن در نوبت خودش از یک یا چند کارگر را در محل های مختلف انجام کار قرار می دهند و بلافاصله عملیات مربوط به آن محل را پیاده سازی می کنند. از جمله این عملیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-پیش برد خطوط مختلف ریلی از طیف مشکی تا سفید (با امکان انتخاب های متنوع و زیاد برای خطوط مختلف ریلی)
2-انتخاب جایگاه اول یا دوم در نوبت بازی.
3-ارتقا لوکوموتیو و-یا احداث کارخانه
4-پیشرفت های صنعتی
5-افزایش بازده خط ریلی بزرگ ترنس سایبرین (دریافت توکن 2*)
6-دریافت دو سکه و کسب درآمد
7-دریافت دو کارگر اضافی صرفا برای این دور از بازی (فقط برای بازی های 3و4 نفره)
8-استخدام مهندس جدید
9-استفاده از مهندس شیفت
10-پیش برد صنعتی بزرگ (قابل حصول فقط در دور آخر بازی)

اگرچه شما در وهله اول برای انجام عملیات متنوع در یک دور از بازی خود را با یک کمبود نیروی شدید مواجه می بینید، اما بازی به شما امکان افزایش نیروی کار با پیشبرد خطوط ریلی در صفحه شخصی و رسیدن به نقاطی که به شما اجازه می دهد کارگران خود را افزایش دهید، می دهد. همچنین شما می توانید با سکه هایی که دارید کارگر ساعتی استخدام کنید و به کار در محل های مخلف بگمارید. هر دور از بازی با اتمام کارگرهای (و همچنین در صورت لزوم سکه های) هر بازیکن به اتمام می رسد. بعد از اینکه هر بازیکن قصد اتمام نوبت خود را داشت می تواند کارت نوبت خود را برگرداند و امتیاز درج شده روی آن را به جمع امتیازات این دور بازی اش اضافه کند. کارت نفر اول هیچ امتیازی ندارد. کارت های نفرات دوم تا چهارم نیز از دو تا چهار امتیاز دارد. این هم یک نکته ایست که به بالانس شرایط اولیه بین بازیکنان نفرات اول تا چهارم کمک می کند. 

پس از اتمام هر دور تاز بازی، بازیکنان جمع امتیازات کسب شده از کارنجات (صنعت)، خطوط ریلی و کارت نوبت خود را محاسبه کرده و مهره امتیاز خود را که در اول بازی روی خانه شماره صفر امتیازات صفحه اصلی بازی قرار داده اند به همان میزان به جلو می برند. 
در محاسبه امتیازات نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرند. هر خط آهن تنها تا جایی امتیاز دارد که لوکوموتیو شما به آن نقطه رسیده است. در واقع، میزان برد لوکوموتیو همان عدد درج شده روی آن می باشد که از یک تا نه متغیر است. چنان چه یک خط ریلی امتیازات جایزه اضافی در بر داشت، آن امتیازات به جمع امتیازات شما اضافه خواهند شد. به عنوان مثال خط آهن سوم (موسکو-کییف) دارای امتیازات جایزه بسیار زیادی است که زیر هر خانه از آن درج شده است. در محاسبه امتیازات باید به نوع ریلی که کشیده اید توجه کنید. اینکه ریل مشکی هیچ امتیازی ندارد و ریل های رنگی دیگر متناسب با راهنمای درج شده در صفحه شخصی امتیازاتی را در بردارند. ارزش این خطوط می تواند در طول بازی توسط شما افزایش یابد. این به استراتژی شما برمی گردد. پیشرفت صنعتی هم برای هر بازیکن امتیازی به همراه دارد که در انتهای هر دور به جمع امتیازات حاصل از خطوط آهن اضافه می شود.
این بازی برخلاف خیلی از بازی های با سبک تقسیم کار که پایان بازی با پایان یافتن کارت ها یا کاشی های بازی صورت می پذیرد، دارای محدودیت زمانی در تعداد دورهای بازی است. در بازی های دو و سه نفره شش دور و در بازی چهار نفره هفت دور است. این مسئله خود برای شما یک چالش خواهد بود و مستلزم یک برنامه ریزی دقیق است که تا پایان زمان بازی باید به موفقیت دست پیدا کنید. 

جمع بندی:
بازی راه آهن روسی یک بازی فوق العاده در زمینه بازی های صنعتی با مکانیزم تقسیم کار است. این بازی در مدت کمی بعد از انتشار توانست قابلیت های خود را به اثبات برساند و به رتبه کلی بسیار خوبی برسد. همین طور رتبه ی این بازی در سبک استراتژیک هم جالب توجه است. یکی از نکاتی که بازیکنان در بازی های طراحی شده برای تعداد دو تا چهار نفر با آن برخورد می کنند، ضعیف بودن بسیاری از این دست بازی ها برای تعداد دو نفر می باشد. اما در بازی را آهن های روسیه شما با یک صفحه اصلی رو برو می شوید که به صورت دو رو چاپ شده است. یک طرف آن مخصوص بازی های سه و چهار نفره و طرف دیگر آن مخصوص بازی های دو نفره است. لذا مشکل ضعف بازی در حالت دو نفره با ایجاد تعدادی محدودیت در بازی اصلی، بسیار خوب حل شده است. از نقطه قوت های راه آهن های روسیه بالانس عالی بین اجزای مختلف آن برای هر تعداد بازیکن است. 

رقابت در بازی راه آهن روسی دو وجه دارد. وجه اول رقابت پایاپای و وجه دوم رقابتی با فاصله زمین تا آسمان!. در رقابت پایاپای، معمولا بازیکنان با استراتژی های مشابه و یا مختلف با بازده تقریبا یکسان به رقابت می پردازند. در این نوع بازی ها برنده را استراتژی او در دور آخر بازی مشخص می کند. همانطور که پیش تر هم ذکر شد، شما در این بازی مجبورید قبل از شروع شدن یک دور (یعنی در دورهای قبل) برای آن برنامه ریزی کرده باشید. معمولا نتایج آخر این وجه از بازی، با اختلافات ناچیزی به پایان می رسد. اما وجه دوم آن. در وجه دوم رقابت در راه آهن های روسیه، تنها کافیست در رقابت با حریفتان کم بگذارید و یا استراتژی شما در برابر حریفتان ضعیف باشد. یا اینکه از برخی از موارد در بازی غافل شوید و از پتانسیل های آن به درستی استفاده نکنید. آنگاه در پایان بازی متحمل یک شکست بسیار دردناک با اختلاف گاها بیش از صد امتیاز خواهید شد. لذا اکیدا توصیه می شود که فقط به برنامه ریزی های خودتان اکتفا نکنید و حتما به دست رقبای خود نگاه کنید. برنامه های آن ها را حدث بزنید. گاهی مجبور هستید از برنامه خود و از یک بازده بالا بگذرید تا مانع رسیدن حریف (یا حریفانتان) به یک امتیاز بزرگتر شوید. 

در نهایت از نظر بنده می توان این بازی را یک بازی نیمه استراتژیک و نیمه سنگین معرفی کرد که وقتی در آن به اندازه کافی مهارت پیدا کردید، بر خلاف ظاهر پر غظمتش، شاهد یک بازی سریع و لذت بخش خواهید بود. شخصا این بازی را به همه علاقه مندان بازی های فکری و استراتژیک پیشنهاد می کنم.
موفق باشید.

نویسنده مطلب:  آقای محمد جواد ربیع نژاد


چهارشنبه 9 فروردین 1396 ساعت 16 و 05 دقیقه و 44 ثانیه
ایا امیدی است این بازی های فوق العاده ارزون بشن؟
پاسخ مرتضی آشوری : اگه دلار بیاد زیر 2000 تومن قطعا ارزون میشه اینا هم
شنبه 28 اسفند 1395 ساعت 15 و 38 دقیقه و 52 ثانیه
ایا این بازی هارا در جزیره قشم هم می توان خریداری کرد اگه میشه لطفا بگید کجا؟
پاسخ مرتضی آشوری : اطلاعی از قشم ندارم.
شاید باشه ولی تنوع کمی قطعا داره
شنبه 28 اسفند 1395 ساعت 14 و 53 دقیقه و 37 ثانیه
اگه می شود بگید کدام بازی ها استراتژیک و قدرت تفکر بالایی می خواهد و شانس دران بسیار کم است
پاسخ مرتضی آشوری : میتونید در سایت بردگیم گیک بازیهای استراتژی رو سرچ کنید و درباره اونها اطلاعات کامل و زیادی هست.
دسته بازیهای استراتژی و ابسترکت ها استراتژی بالا و شانس کمی دارند.
علی
شنبه 28 اسفند 1395 ساعت 14 و 49 دقیقه و 57 ثانیه
هیجان بازی پنج قبیله چقدر است و قدرت تفکر چقدر می خواهد
پاسخ مرتضی آشوری : هیجان بالایی داره و قدرت تفکر و استراتژی بازی هم خیلی خوب و قوی هست و شدیدا پیشنهاد میکنم
شنبه 28 اسفند 1395 ساعت 14 و 43 دقیقه و 56 ثانیه
سلام آقای آشوری می خواستم بدونم ایا ما بازی راه اهن المانی هم داریم
پاسخ مرتضی آشوری : سلام
بله داریم ولی برای فروش وارد ایران نشده
مرصاد
چهارشنبه 6 بهمن 1395 ساعت 14 و 45 دقیقه و 14 ثانیه
با سلام و خسته نباشید واقعا 3>
راهنمای این بازی ترجمه و pdf نشده ؟
اگه شده كه لینكشو لطف كنین اگه هم نه لطفا ترجمه كنین
اخه این بیشتر برسی و توضیح بود با این كه روش بازی هم گفته شد
ولی خب من توضیحات بازی ریسك رو كه خوندم
بعد pdf رو خوندم واقعا pdf بیشتر بهم كمك كرد مرسی❤️✨
پاسخ مرتضی آشوری : سلام
همونطور كه از عنوان معلومه معرفی و آشنایی با بازی هست، نه راهنمایی بازی.
در اینده حتما برنامه هایی داریم برای آموزش بهتر بازیها.
كمی صبر و تحمل كنید حل میشه ایشالا
سوال
سه شنبه 2 آذر 1395 ساعت 12 و 32 دقیقه و 37 ثانیه
سلام بر شما عاشقان بازی های فکری
چرا صنعت این بازی در ایران ضعیف است؟ وچرا طراحان داخلی بازی های قوی مانند این بازی تولید نکرده اند؟
پاسخ مرتضی آشوری : سلام بر شما خواننده ی گرامی
دلیل اصلیش نبود فرهنگ سازی دراز مدت و گسترش محدودش در سالیان گذشته بوده.
حمایت ضعیف نهاد ها و دولت و ارگانهای مرتبط بوده.
زیر سایه قرار گرفتن صنعت گیم دیجیتال و اینكه گیم دیجیتال در این چند سال گذشته رشد بالایی رو داشت و باعث شد بقیه سرگرمی ها مخصوصا بازیهای فكری در زیر سایه اون قرار بگیرند.
به هر حال وجود مشكلات همیشگی طراحان برای ساخت و حمایت مادی و معنوی و از همه مهمتر نبودن قانون درست و حسابی كپی رایت و همچنین مشكلات تولید بازی و توزیع و فروشش.
.
اما تو همین 1 سال گذشته دوباره جریان قوی ای راه افتاده و ایشالا بتونه قدرت خودش رو حفظ كنه و بتونیم از نظر طراحی و ساخت و تولید محصولات قوی قدم های مثبت و خوبی برداریم.
دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 16 و 01 دقیقه و 23 ثانیه
سلام
من خیلی از این بازی خوشم اومد. چطور تهیه کنمش؟
پاسخ مرتضی آشوری : سلام
یه پیغام تو تلگرام بهم بدید تا براتون ردیفش كنم با قیمت عالی
مهدی
دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 14 و 42 دقیقه و 01 ثانیه
خوب یكی بزار كنار برام! میخوامش
پاسخ مرتضی آشوری : تو تلگرام پیغام بدید
اینجا فقط اسمتون رو میبینم كه مهدی هست و تمام.
محمد جواد
دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 11 و 18 دقیقه و 07 ثانیه
سلام به همه دوستان خوبم
عزیزان در خرید این بازی شک نکنید
اقا مهدی این رو اصلا با اگریکولا مقایسه نکن
اینا کلا داستان و مکانیزمشون 100 درصد باهم متفاوته
اگر طرفدار بازی هایی هستید که شانس توش دخالت کمی داره و بیشتر فکر و استراتژیه این بازی یه انتخاب خوبه
هم گرافیک جالبی داره و هم کیفیت بالا
و دقیقا...
ای بازی واقعا خفن و خوفه
از اقا مرتضی هم بابت این بازی تشکر می کنم
پاسخ مرتضی آشوری : سلام بر دكتر عزیز

ممنون از شما برای همكاری های مداوم و عالیت.
و همچنین نوشتن این مطلب عالی و جذاب.
مهدی
دوشنبه 1 آذر 1395 ساعت 00 و 56 دقیقه و 46 ثانیه
چقدر خفه بازیش! ولی این لامصب اگریكولا منو نسبت به این تم وركر پلیسمنت بدبین كرده!
پاسخ مرتضی آشوری : اشتباهنكن
وركر پلیسمنت مكانیزم خیلی خیلی عالی ای هست و باید تو بازیهای دیگه هم تست كنی.
سلایق متفاوته ولی از این فكر كنم خوشت بیاد
یکشنبه 30 آبان 1395 ساعت 14 و 41 دقیقه و 32 ثانیه
چه بازی خوفی!!!!
پاسخ مرتضی آشوری : دقیقا
شنبه 29 آبان 1395 ساعت 23 و 42 دقیقه و 02 ثانیه
سلام
چاکریییم
پاسخ مرتضی آشوری : سلا
مخلصیم
علی
شنبه 29 آبان 1395 ساعت 23 و 09 دقیقه و 41 ثانیه
بازی جالبی به نظر میرسه. این یکی قابلیت اسکن نداره؟
پاسخ مرتضی آشوری : بازیش كه عالی
شك نكن
نه متاسفانه، قطعات خیلی داره و صفحه بزرگش.
.
خوشبختانه از اروپا واردش كردیم و با قیمت مناسب میتونید تهیه اش كنید

درباره وبلاگ

وبلاگی برای دورهمی بردگیمی
معرفی بازیها
بررسی بازیها
ساخت بازیها
دانلود فایل های ساخت
معرفی مكان های فروش
معرفی مكان های بازی
اخبار بردگیم و گزارش همایش ها
و خیلی موارد دیگه درباره بردگیم

پس این شما و این وبلاگ: بردگیم پرشین
مدیر وبلاگ : مرتضی آشوری

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدامیك از بازیهای زیر رو بیشتر میپسندید؟ (امكان انتخاب چند مورد)نویسندگان

دیکشنری

تبدیل تاریخ

تماس با ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic