معرفی و بررسی بازی های فكری ( Board Games ) ایرانی و خارجی
Board Games For Everyone

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معرفی و آشنایی با بازی افسانه های اندور Legends of Andor


معرفی و آشنایی با بازی " افسانه های اندور Legends of Andor "مقدمه:

هنگامی که اولین پرتوهای گرم آفتاب بر پیکر سرد زمین می تابد تا جان تازه ای به او بدهد و هنگامی که نسیم صبح گاهی از جنگل های انبوه می گذرد و به اراضی پهناور سرزمین پادشاهی می رسد تا طراوت را برای آن به ارمغان بیاورد!
هنگامی که کشاورزان برای شروع یک روز کاری دیگر شاد و سر حال به میدان شهر آمده و به همدیگر سلام می کنند و هنگامی که پرندگان نغمه های دل انگیزشان را سر می دهند تا نوید یک روز آرام و پر نشاط را به همگان بدهند، آن سوی سرزمین های پادشاهی، وارکور، جادوگر سیاه، باردیگر بر بلندای برج سرد سنگی اش ایستاده است و به صدای چکاچک شمشیرهای اسکرال ها که در حال مشق نبرد هستند، گوش می کند و با مشتی گره کرده به آن سوی مرزها خیره شده است. او با چشمانی پر غضب، تنها به یک چیز می اندیشد، نابودی بی قید و شرط و تمام و کمال اندور!
از زمانی که او توانسته بود این موجودات عجیب الخلقه را به بردگی خود در آورد هر روز انگیزه اش برای تصرف سرزمین های پهناور و سرسبز شمالی بیشتر می شود. او حتی توانسته است تارُک، اژدهای خفته در اعماق زمین را برای نابودی آندور بیدار کند!
از زمانی که قهرمانان او را از سرزمین خود به کوهستان سرد و سنگی جنوبی تبعید کرده اند، آرامش به صورت نسبی به آندور بازگشته است. اما اکنون که سال ها از آن ماجرا می گذرد، ترس ها و دلهره هایی که از وارکور در دل های مردم به جا مانده است، بیشتر تبدیل به افسانه هایی شده اند که بزرگترها برای کودکانشان تعریف می کنند تا آن ها را بترسانند. حتی تصور اینکه جادوگر سیاه بتواند از صخره های بلند و خارای کوهستان های سرد و نمور جنوبی و از دره های صعب العبور مرزی عبور کند هم برایشان غیر ممکن بود، چه برسد به اینکه حتی بتواند لشکری تدارک ببیند و دوباره هرج و مرج را روانه سرزمینشان بکند.
اما شایعات چیز دیگری می گفتند...!!
شاه براندور پیر، بیمار است. شاهزاده ثورالد قهرمانان را از سراسر اندور فراخوانده است. پس، تیرهای خود را در چله بگذارید، تبرزین های خود را بردارید، شمشیرها را از نیام بیرون بکشید و طلسم های خود را به یاد آورید تا از سرزمین خود در برابر اهریمن سیاه محافظت کنید!!

نویسنده مطلب:  آقای محمد جواد ربیع نژادبقیه در ادامه مطلب....نویسنده مطلب:  آقای محمد جواد ربیع نژاد

Legends of Andor

طراح بازی
بازی افسانه های اندور ساخته و طراحی شده توسط آقای میخاییل مِنزِل (Michael Menzel)، طراح برد گیم اهل آلمان است. میخاییل منزل قبل از اینکه یک طراح بردگیم باشد، یک گرافیست حرفه ای است. او حرفه طراحی گرافیکی بردگیم را از سال 2003 بطور جدی شروع کرده است و تا سال 2007 اغلب گرافیست بازی های خانوادگی و بزرگسال بوده است. از جمله مهارت های او در طراحی گرافیکی بردگیم های مختلف سازگاری و ترکیب بندی عناصر و رنگ های مختلف و متنوع در بازی است. همچنین توجه بی نظیر او به جزئیات تصاویرخلق شده شایان توجه است. به جرعت می توان گفت که اگر چاره داشت می شد صفحات بردگیم طراحی شده توسط آقای منزل را به عنوان یک تابلوی نقاشی روی دیوار نصب کرد.
میخاییل منزل در سال 2013 توانسته است شخصا بازی افسانه های اندور را ساخته و طراحی کند. این بازی در مدت زمان کوتاهی توانسته است مخاطبین خود را در بین بازیهای همکاری مشترک پیدا کرده و جوایز زیادی را از آن خود کند. 

مکانیزم های بازی

بازی افسانه های اندور شامل چند مکانیزم اصلی به صورت زیر است:
Area Movement
در این مکانیزم از بازی، معمولا صفحه بازی به قسمت های مختلف با اندازه های متفاوت تقسیم می شود. بازیکن می تواند در جهت های دلخواه به خانه های مجاور حرکت کند. به کار گیری این مکانیزم در برخی بازی ها به هدف دار شدن حرکت ها در صفحه بازی کمک می کند.
Co-operative Play
در بازی های با مکانیزم همکاری مشترک، بازیکنان با همکاری یکدیگر سعی می کنند تا رقیب مشترکشان که خود بازی است را شکست بدهند. در این نوع بازی ها دیگر رقابتی بین بازیکنان وجود ندارد. یا همه با هم می بازند، یا همه با هم برنده می شوند. 
Dice Rolling
وجود تاس در بازی باعث افزوده شدن عنصر شانس به آن می شود. بنا به نوع طراحی بازی، درصد وجود شانس در بازی های مختلف با وجود تاس متغیر است.
Variable Player Powers
این مکانیزم در بازی بیان کننده توان مختلف بازیکنان در بازی است. معمولا در این دسته بازی ها هر بازیکن شخصیتی دریافت می کند که آن شخصیت یک سری قابلیت های منحصر به فرد دارد. لذا این مهم باعث می شود تا راه های رسیدن به پیروزی هم برای بازیکنان متفاوت باشد. 

تم و روند بازی
افسانه های اندور یک بازی همکاری مشترک برای دو تا چهار بازیکن می باشد که در آن گروه قهرمانان به جنگ لشگر جانوران وحشی خیالی می روند تا از سرزمین پادشاهی در برابر حمله آن ها دفاع کنند. در سرزمین آندور روزهای آرامش کم کم به پایان خود نزدیک می شود و هرج و مرج جای آنرا می گیرد. قهرمانان از سراسر این سرزمین فراخوانده شده اند تا در برابر حمله دشمنان از آن دفاع کنند.
اگر شما به داستان های حماسی-تخیلی مثل ارباب حلقه ها، هابیت و امثال این ها علاقه مند هستید و با جانوران درنده خوی بی مغزی مثل اورک ها، وارگال ها، کالکاراها و قهرمانانی که با آن ها در جدال هستند، آشنایی دارید؛ این بازی گزینه خوبی برای انتخاب شما است. در واقع، افسانه های اندور به نوعی برداشتی آزاد از این دست داستان های حماسی-تخیلی است.

بازی افسانه های اندور بر پایه سناریوهای مختلفی قرار دارد که با نام افسانه شناخته می شوند. هر افسانه شامل چندین کارت است که به صورت مدون، تنظیم شده اند تا قهرمانان را به چالش جدیدی دعوت کنند. بازی به صورت پایه شامل پنج افسانه مختلف است که از یک تا پنج شماره گذاری شده اند. در افسانههای آندور روند بازی به این صورت است که بازیکن از افسانه شماره یک شروع می کند و همراه با راوی داستان و فراز و نشیب های آن پیش می رود. کارت هایی که به عنوان افسانه در بازی طراحی شده اند به ترتیب، همانند یک کتاب داستان خوانده می شوند. هر برگ از این کتاب شامل بخشی از داستان بازی و بخشی از توضیحات و فرامینی است که به قهرمانان داده می شوند.
به طور کلی در افسانه های اندور، لشگر بی شمار هیولاهای وحشی به سمت قلعه پادشاه هجوم آورده اند و قهرمانان در صدد دفع این حملات هستند. اما قضیه به همین سادگی ها هم نیست!. هر کارت افسانه که خوانده می شود، در خود حاوی یک پیام یا یک ماموریت است که علاوه بر دفاع از قلعه پادشاه، به عهده قهرمان می گذارد. حال اینجاست که قهرمانان باید با یک کار تیمی برنامه ریزی شده و دقیق، قبل از اینکه زمان بازی به پایان برسد، به هدفشان دست پیدا کرده و افسانه را با موفقیت به پایان برسانند.

انجام ماموریت های محوله به قهرمانان چندان هم که به نظر می رسد، ساده نیست. در سمت راست صفحه بازی یک نمودار زمان قرار دارد که با حروف A تا N علامت گذاری شده است. یک توکن که از آن می توان به عنوان راوی هم یاد کرد این نمودار زمانی را طی می کند و باعث ورق خوردن کتاب افسانه و پیشرفت داستان بازی به همراه بروز چالش های جدید برای قهرمانان می شود. نکته خیلی مهم در این نمودر زمانی این است که اهدافی را که افسانه برای گروه قهرمانان مشخص می کند، باید قبل از رسیدن راوی به نقطه N حاصل شوند. هر دور از بازی راوی یک قدم در این نمودار زمانی پیش می رود. بعلاوه اینکه به ازای هر جانوری که کشته می شود، توکن راوی یک قدم دیگر در نمودار زمانی حرکت می کند. این نکته سبب می شود تا گروه قهرمانان از لحاظ زمانی در مضیغه قرار گیرند.
یک نکته دیگری هم که تحقق اهداف را برای قهرمانان دشوار می کند، امکان سقوط قلعه توسط حمله جانوران وحشی به آن است. از طرفی نه می توان از پس همه آن ها در زمان محدود بازی برآمد و از طرف دیگر، نه می توان از آنها به سادگی گذشت تا راه خود را به سمت قلعه در پیش گیرند. اینجاست که یک کار تیمی خوب مورد نیاز است.

اکسپنشن های بازی
این بازی شامل چندین اکپنشن به شرح زیر است:

Legends of Andor: The Kings Escort
داستان این اکسپنشن، بین افسانه سوم و چهارم اتفاق می افتد. درست بعد از زمانی که قهرمانان، وارکور، جادوگر سیاه را شکست می دهند. پادشاه براندور پیر به تنهایی و بی محافظ به سمت معادن دورف ها راهی می شود تا بار دیگر با آن ها متحد شود. این اتفاق برای دولت او بسیار نگران کننده است. لذا ازقهرمانان خواسته می شود تا ضمن پیدا کردن پادشاه، او را در انجام هدفش یاری کنند.

Legends of Andor: Liberating the Mine
این اکسپنشن از بازی، ادامه داستان غلبه بر جادوگر سیاه، وارکور است. شما وقتی در افسانه سوم، وارکور را شکست می دهید، او به سمت معادن دورف ها که اکنون در اشغال جانوران وحشی است، می گریزد. اما شما با ورود به معدن دورف ها، ابتدا با افسانه چهارم مواجه می شوید. در افسانه چهارم خواهید دید که شاهزاده هالگارد، رئیس دورف های سپر به دست، برای جلب رضایت دورف ها برای کمک به پادشاه براندور و همکاری در جنگ با تاروک اژدها، نیازمند پول و الماس است. بعد از پایان افسانه چهارم هم داستان این اکسپنشن قابل اجرا نیست!. چراکه باتوجه به داستان بازی بهتر است، ابتدا افسانه پنجم خوانده شود و بعد قهرمانان به معادن دورف ها بازگردند تا کار وارکور را یکسره کنند.Legends of Andor: The Star Shield
این اکسپنشن، برخلاف موارد فوق، تنها شامل کارت افسانه های جدید نیست. بلکه علاوه بر آن شامل قطعات، ادوات، قهرمانان و دشمنان جدیدی است که در یک پک جداگانه به فروش می رسد. همچنین برخلاف موارد یک و دو، قابل دانلود و رایگان نیست. داستان این اکسپنشن در ادامه موارد فوق و بعد از شکست وارکور، جادوگر سیاه و تاروک اژدها اتفاق می افتد. 
بعد از شکست اژدها، قهرمانان به دنبال استارشیلد (سپر ستاره) می روند. در واقع استار شیلد، قدرت بزرگی است که همانند یک چاقوی دو لبه می تواند خیر و شر را با هم داشته باشد و نباید به دست نا اهلان بیافتد.

Legends of Andor: New Heroes
این اکسپنشن نیز شامل ادوات، قهرمانان و دشمنان جدیدی است که امکان بازی را برای پنج و شش نفر هم فراهم می کند ولی شامل افسانه جدید نیست. بازی برای پنج و شش نفر شامل تغییراتی جزئی می شود که کمی به نسبت تعداد چهار نفره و کمتر دارای مدت زمان بازی و سختی بیشتری است. بنده به شخصه بعد از تجربه این اکسپنشن و بازی به تعداد شش نفره به نسبت بازی های دو تا چهار نفره، به هیچ وجه تعداد بالای چهار نفر را پیشنهاد نمی کنم. چرا که در بازی پنج و شش نفره علاوه بر اینکه بازی دچار یک سردرگمی می شود، مدت زمان بسیار طولانی آن هم کمی باعث کسل شدن افراد و در نتیجه به هدر رفتن لذت بازی می شود. همچنین بازی کمی از تعادل خارج می شود. البته در همه افسانه های فوق می توان از شخصیت های این اکسپنشن استفاده نمود و با نهایت تعداد چهار نفره لذت کافی را برد. این مورد هم باید به صورت جدا تهیه شود و رایگان نمی باشد.

افسانه های اندور شامل چند اکسپنشن یا توسعه دیگر نیز می باشد که اینبار به طور کلی فضای داستان از سرزمین آندور خارج می شود. علاقه مندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به سایت ناشر بازی یا سایت بردگیم گیک مراجعه کنند.

نکات تکمیلی بازی افسانه های اندور
بازی افسانه های اندور به خودی خود، پیچیدگی چندانی در قوانین ندارد. کارت های افسانه، به نحوی طراحی شده اند که شما را به درستی راهنمایی می کنند و نیازی به خواندن رول بوک بازی نیست. تنها کافیست قدم به قدم با بازی پیش بروید. خود او به شما می گوید که چه بکنید. به شرطی که کارتان را از افسانه یک و راهنمای بازی مقدماتی شروع کنید. این نکته از جمله مزیت های این بازی است. سادگی در قوانین، پیچیدگی جذاب در تحقق اهداف. گاهی ماموریت هایی که به قهرمانان محول می شود چنان دشوار است که دقیقا و به معنای واقعی کلمه، به یک کار تیمی نیاز است.
صفحه بازی در ابعاد کاغذ A2 و دو رو تهیه شده است. یک وجه آن، سرزمین اندور و قلعه پادشاه را نشان می دهد و وجه دیگر آن مربوط به معادن دورف هاست. در بازی، هر بازیکن یک قهرمان انتخاب می کند. برای هر قهرمان یک صفحه دو رو تهیه شده است که در آن عکس او و قابلیت ها و توانایی هایش به تصویرکشیده شده است. نکته جالبی که در این جا قابل ذکر است، وجود یک شخصیت مرد و یک شخصیت زن به ازای هر قهرمان، در بازی است. به طوری که در صفحه شخصی هر قهرمان یک وجه آن چهره جنس مذکر و در وجه دیگر چهره جنس مونث او با گرافیکی بسیار زیبا نقاشی شده است.

همانطور که گفته شد، به ازای هر قهرمان در بازی دو شخصیت مرد و زن طراحی شده است که البته در قابلیت تفاوتی ندارند. همچنین یک استند یا فیگور مجزا هم برای هر شخصیت تعبیه شده است که بازیکن آن را در صفحه بازی کنترل و هدایت می کند. در سپاه دشمن هم هر یک از جانوران یک استند جدا گانه دارند که برای حمله به قلعه پادشاه و نابودی آن به سرزمین آندور وارد شده و در آن حرکت می کنند و هرچه سر راهشان باشد نابود می کنند.


کیفیت تمام قطعات بازی بسیار خوب و قابل قبول است. تنها نکته ای که در طراحی کیفی قطعات بازی به عنوان یک عیب قلمداد می شود، عدم وجود یک اینسرت باکس خوب در جعبه بازی است که این عیب هم با گیم پلی و کیفیت خوب بازی قابل چشم پوشی است.
برای این بازی یک سری کارت های افسانه سفید هم تدارک دیده شده است که به شما اجازه می دهد تا داستان های خودتان را طراحی کنید و با آن از بازی لذت بیشتری ببرید. همچنین چند شخصیت جدید و رایگان بعلاوه افسانه های جدید در سایت بازی به نشانه اینترنتی legendsofandor.com قرار دارد که علاقه مندان می توانند به این سایت مراجعه و ضمن کسب اطلاعات بیشتر آن ها را دریافت نمایند.

شخصیت های موجوددر بازی افسانه های اندور، در بازی پایه عبارتند از:

رنجر (با اسلحه مخصوصش کمان بلند و تیردانی پر از تیرهای کشنده):


رنجر های جنگل واچفول، جنگجویان زبده ای هستند که پیش از حرکت ارتش اصلی خود را به خط مقدم می رسانند. آن ها با حرکت های خرابکارانه پشت خطوط دشمن پیشروی ارتش او را کند می کنند. سلاح اصلی رنجر ها تیر و کمان است. آن ها می توانند از خانه مجاور به دشمن حمله کنند. یک رنجر پادشاهی در زمان حمله تمام تاس هایش را با هم نمی ریزد. او تاس هایش را دانه دانه می اندازد. این کار یعنی، انگار شما تیرهایتان را تک تک پرتاب می کنید. شما وقتی شروع به تیراندازی می کنید و تاس هایتان را می ریزید، هر زمان که ازنتیجه تاستان (تیراندازی) راضی بودید می توانید دست از پرتاب بردارید. بیشترین تعداد تاس ها در بازی، متعلق به رنجرهاست.

شوالیه-جنگجو (با شمشیری تیز و بران):
شوالیه ها،  شمشیرزنانی تعلیم دیده هستند که ارتش اصلی پادشاهی را تشکیل می دهند. آن ها هنگام نبرد باید خود را به همان خانه ای برسانند که ارتش دشمن در آن قرار دارد. شوالیه همه تاس هایش را یک بار می ریزد. این یعنی یک حمله از طرف شما به سمت دشمن. بیشترین مقدار تاس ریخته شده به عنوان نتیجه حمله شما انتخاب می شود. همچنین یک شوالیه با نوشیدن آب چاه های سر راهش می تواند پنج قدرت اراده (به جای سه تا برای بقیه قهرمانان) به خودش اضافه کند و نشانگر صفحه شخصی اش را جلو ببرد.

دورف (کوتوله های معدن با سلاح مخصوصشان، تبرزین های بزرگ وکشنده):
دورف ها، همسایگان قدرتمند،کوتاه قد و غارنشین پادشاهی هستند. برخی از آن ها از دوستان و یاران سرزمین شما می باشند.
پادشاه سرزمین در حال مذاکره با رئیس دورف ها، برای برقراری مجدد روابط حسنه پیشین و جلب رضایتشان برای همکاری در جنگ های پیش رو ست. دورف ها برای نبرد باید خود را به همان نقطه که دشمن قرار دارد برساند. او همه تاس هایش را یک بار می ریزد. بیشترین مقدار تاس ریخته شده به عنوان نتیجه حمله شما انتخاب می شود. وقتی دورف به معدن های زادگاهش برگردد، می تواند از تاجر دورف ها، استقامت و دیگر تجهیزات قابل خرید را برخلاف دیگران که دو سکه پرداخت می کنند، با یک سکه بدست آورد.
جادوگر (همراه با چوب جادویی و طلسم های مختلفش):
جادوگر ها سعی می کنند تا با طلسم هایشان به کمک قهرمانان بیایند. او برای نبرد باید خود را به همان نقطه که دشمن قرار دارد برساند و تنها تاسش را بیاندازد. جادوگر می تواند تاس خودش یا قهرمانانی که در جنگ با او شریک هستند را به وجه مخالفش برگرداند. مثلا وجه عدد یک را به شش تغییر دهد.

جمع بندی نهایی
بازی افسانه های اندور یک بازی همکاری مشترک با تم حماسی-تخیلی بسیار جذاب است که می تواند علاقه مندان به این سبک بازیها را ساعت ها دور هم جمع کند. این بازی با فراز و نشیب هایی همراه است که قهرمانان داستان را به چالش می کشاند و تیم شما را ملزم به ارائه یک همفکری و همکاری خوب می کند. از جمله حُسن هایی که بازی های همکاری مشترک دارند، تقویت روحیه کار گروهی است که افسانه های اندور به خوبی از پس این مهم بر می آید.

چنانچه شما هم از علاقه مندان بازی های سبک و چالشی با تم حماسی هستید که بتواند شما، خانواده و دوستانتان را ساعاتی دور هم جمع بکند تا از باهم بودنتان لذت ببرید، مطمئنا این یکی از گزینه های خوب شما خواهد بود. در پایان لازم به ذکر است که در صورت استقبال از بازی افسانه های اندور، نسخه چاپی این بازی بعلاوه چند اکسپنشن آن تهیه و در وبلاگ قرار داده خواهد شد.
موفق باشید...

نویسنده مطلب:  آقای محمد جواد ربیع نژاد

محمدجواد
پنجشنبه 25 آذر 1395 ساعت 15 و 34 دقیقه و 35 ثانیه
دوستان و خوانندگان عزیز این پست به زودی فایل چاپی این بازی اماده خواهد شد
پاسخ مرتضی آشوری :
سه شنبه 23 آذر 1395 ساعت 20 و 33 دقیقه و 37 ثانیه
سلام.
اینکه تصمیم گرفتین آموزش بازی ها رو به صورت ویدیو بذارین واقعا ایده بسیییییار عالیه وبنده شخصا خودم بی صبرانه منتظر فایلهاتون هستم
بازم تشکر میکنم که این لطف رو در حق ما میکنین
پاسخ مرتضی آشوری : سلام
خواهش میكنم و امیدوارم بتونیم استارت خوب و قوی بزنیم
محمد صالحی
دوشنبه 22 آذر 1395 ساعت 16 و 18 دقیقه و 36 ثانیه
به شدت منتظر نسخه چاپی بازی هستم
پاسخ مرتضی آشوری :
ایمان
جمعه 19 آذر 1395 ساعت 12 و 48 دقیقه و 11 ثانیه
چقدر جالب بود
انگار رمان میخونی
پاسخ مرتضی آشوری : بله درسته
محمد جواد
سه شنبه 16 آذر 1395 ساعت 21 و 39 دقیقه و 33 ثانیه
*** کم کم
پاسخ مرتضی آشوری :
محمد جواد
سه شنبه 16 آذر 1395 ساعت 21 و 39 دقیقه و 05 ثانیه
ان شاا...
باید اسکن کنم. از سفر که برگرشتم کم کمک اوکی مینکم.
پاسخ مرتضی آشوری :
محمد جواد
سه شنبه 16 آذر 1395 ساعت 21 و 00 دقیقه و 04 ثانیه
علاقه مندان به بازی:
چند افسانه دیگر هم موچود هست که در صورت استقبال از این مطلب برای آقا مرتضی ارسال می کنم که در وبلاگ قرار دهد.
بعلاوه چند مینی اکسپنشن و چندین شخصیت جدید دیگر
پاسخ مرتضی آشوری : ممنون و تشكر مجدد
فایل های خود بازی رو هم داشتی بفرست
محمدرضا
سه شنبه 16 آذر 1395 ساعت 20 و 01 دقیقه و 18 ثانیه
من این بازی رو از خود آقای آشوری خریداری کردم.بازی بسیار خوبی بود دست ایشون درد نکنه.ولی خب بازی نسبتا سنگینه جمع مام خیلی خواهان اینجور بازیا نیست.ولی با دوستان بازی کردیم لذت بردیم.اکسپنشن هاش هم دو مورد اول رو دانلود کردم پیگیرانه منتظر اکسپنشن های جدیدم.
پاسخ مرتضی آشوری : خواهش میكنم.
به هر حال سلیقه ها متفاوت هست و این بازی هم بدلیل همكاری مشترك بودن و داستان حماسی و افسانه ایش خاص هست.
ولی در عالی بودن بازی شكی نیست.
ممنون از كامنت

درباره وبلاگ

وبلاگی برای دورهمی بردگیمی
معرفی بازیها
بررسی بازیها
ساخت بازیها
دانلود فایل های ساخت
معرفی مكان های فروش
معرفی مكان های بازی
اخبار بردگیم و گزارش همایش ها
و خیلی موارد دیگه درباره بردگیم

پس این شما و این وبلاگ: بردگیم پرشین
مدیر وبلاگ : مرتضی آشوری

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدامیك از بازیهای زیر رو بیشتر میپسندید؟ (امكان انتخاب چند مورد)نویسندگان

دیکشنری

تبدیل تاریخ

تماس با ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات